Herec, který dvakrát přežil svou smrt.

Němý anděl Otto Šimánek, kterému kariéru udělala hlavně postavička Pana Tau
 Celebrity 
29. dubna 2015 03:35 / ČT
  0   0
Skromný, plachý a s ohromným talentem, který se narodil před 90 lety,To byl Pan Tau, alias Otto Šimánek! Narodil se v Třešti, podle informací přímo na pultě lékárny, která dnes už nestojí. Místo jí je autobusové nádraží a dnes i dřevěná socha slavného herce.

Herec, který bydlel v nedalekých Stájištích a jehož chalupa, jenž prodal až v 80. letech, je stále na prodej, sklízel velký obdiv pro svůj nepopiratelný pohybový talent, ladné pohyby a pantomimické gagy. Když režisér Jindřich Polák hledal představitele do seriálu Pan Tau, nemohl najít nikoho lepšího.

Role vysokého, hubeného a němého chlapíka s nepostradatelnou buřinkou a bílým karafiátem v klopě byla Šimánkovi jakoby ušita přímo na tělo. Pan Tau se stal miláčkem tisíců dětských srdcí a samotnému herci pomohla role překonat velmi těžké životní období, kdy mu umírala jeho první žena Hermína.

Herec byl dlouhá léta členem Městských divadel pražských, pracoval pro rozhlas a uplatnil se i v dabingu. Velkých rolí se ale na jevišti nikdy nedočkal. Scházela mu ta správná dravost a schopnost prosadit se. A tak se stal mužem menších rolí, které pak zastínil až pan Tau.

Šimánek byl těžce nemocný a dvakrát utekl doslova hrobníkovi z lopaty. Jednou ho postihl oboustranný infarkt, když trávil léto na chalupě se svojí druhou ženou Ludmilou a později ho zase postihla mozková mrtvice. Přesto, že měl dvakrát smrt na jazyku, moc se nešetřil a oblíbenou cigaretku si nedokázal odpustit. Na televizní obrazovce dělal se svou buřinkou nejrůznější kouzla, ale v osobním životě si pomoci neuměl.

Na začátku devadesátých let lékaři diagnostikovali Šimánkovi rakovinu střev. Po sedmi dnech v kómatu, pouhých deset dní po svých šedesátých sedmých narozeninách, 8. května 1992 herec zemřel.
◼ redakce inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Demence u zvířat není v dnešní době nic neobvyklého

Styl

Jak si poradit s hovězím masem

Bydlení

Chcete mít hladké prádlo i bez žehlení? Dodržujte tento postup

1. Alice Bendová nerada ztrácí čas s líčením. Pořídila si dokonalé řasy na míru!

2. Andrea Kalivodová vyměnila kvůli hyperaktivnímu dítěti moře za túry na horách

3. Renée Zellweger by si přála čtvrté pokračování Bridget Jonesové!

4. Tenistka Karolína Plíšková ukázala dokonalou figuru a novou kérku!

5. Geri Halliwell uctí novou písní památku George Michaela!