Jan Tříska měl být agentem StB!

Jan Tříska byl lanařen do řad StB, ale nakonec odolal!
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Celebrity 
02. října 2017 04:05 / Youtube
  6   0
Nebyl první ani poslední! Herec Jan Tříska (†80), který před týdnem zemřel, měl být agentem StB, ale nestal se jím. Tajná komunistická policie hodně usilovala o to, aby s ní spolupracoval.

Jana Třísku, který byl kdysi vyhozen z divadla a nesměl hrát ve filmech, lákala Státní bezpečnost ke spolupráci. Mysleli si nejspíš, že ho zlomí a nalákají na to, když mu slíbí prestižní post v Národním divadle, jak se to nejspíš stalo některým jiným hercům v tehdejší době. 

„Tehdy zavřeli Divadlo za branou a každý někam šel. Kdyby mi někdo nabídl, abych šel do Národního divadla, tak bych tam šel. Hrál jsem z milosti na Kladně a pak jsem hrál z milosti v Městských divadlech pražských. Mezitím jsem byl snad půl roku bez práce a cítil jsem se ohrožený. Měl jsem strach,“ prozradil herec v rozhovoru před několika lety.

Jak sám herec přiznal, sešel se s ním kapitán StB Vladimír Matura, který mu mazal med kolem úst. Jenomže on nepodlehl. Nenechal se zlákat a v roce 1972 poslal soudruhy do háje. A estébáci pak do dokumentů státní bezpečnosti o něm napsali: „Jan Tříska působí dojmem psychopata, alibisty a navíc jsou na něm patrné známky zbabělosti, nelze s ním proto počítat jako s typem pro verbovku." Kromě toho kapitán Matura do svazku napsal, že mu znemožní seberealizaci v kulturní oblasti.

Když to pak herci došlo, rozhodl se s manželkou Karlou Chadimovou a dcerami pro emigraci. Snad zázrakem získali cestovní doložku a přes Kypr odletěli do Kanady, následně pak do Los Angeles, kde se usadili a žili až do jeho smrti. I v USA se pak prosadil jako herec, což bylo velmi těžké. 

Poslední rozloučení se zesnulým Třískou se uskuteční v pátek v Národním divadle v Praze. 

📷
1
fotografie
kra | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Ježci se připravují na zimu. Pomozte jim s hledáním úkrytu, v němž přežijí mrazy

Styl

Podzimní a zimní móda v severském stylu je stále trendy

Bydlení

Oživte interiér pomocí přírodního kamene. Podrobný návod, jak to zvládnete i sami

1. Ed Sheeran měl nehodu, ruší světové turné!

2. Zpěvačka Mariah Carey okradena! Přišla o více než milion korun!

3. České celebrity se daly do politického boje! Podívejte se, kdo všechno šel k volbám!

4. Hvězda Ordinace se pochlubila miminkem v kočárku i štíhlou postavou

5. Tahle topmodelka se s tím nepáře! Na galavečer přišla s odhalenými ňadry